Ako Čokoládka a Kakaovník uistili Mateja, že jeho sen sa nevyplní

Ukážka z knižky Čokoládka a Kakaovník

V Čokoládkove bol celkom obyčajný deň. Teda aspoň to tak na začiatku vyzeralo. Veselé deti ráno prichádzali do školy a nebyť Mateja, nič by nenarúšalo školské vyučovanie.

Hneď prvá hodina bola matematika. Pani učiteľka Zlatá sa práve chystala vysvetľovať násobilku, keď jej pohľad padol do druhej lavice, v ktorej sedeli Matej a Natálka.

„Matej, čo sa stalo? Si nejaký bledý, nie je ti nevoľno?“ zisťovala učiteľka.

„Neviem sa na nič sústrediť, dnes v noci sa mi sníval príšerný sen.“ zdôveril sa Matej. Deti v triede spozorneli. Aj im sa občas stávalo, že mali nočnú moru.

„Snívalo sa mi o tom, ako ktosi v našom mestečku vykúpil všetky zásoby čokolády,“ zatriasol sa mu hlas, zvesil hlavu a zosmutnel ešte viac. Učiteľka si všimla, že v tej chvíli Matejov smútok preskočil aj na ostatných žiakov.

„Deti, čo keby sme si dnes spravili praktické vyučovanie? Napadlo mi, že by sme mohli navštíviť továreň u Čokoládky a Kakaovníka, čo vy na to?

„Áno, áno, ideme!“ zaradovali sa deti a nadšene vyštartovali z lavíc.

Už o chvíľu všetci dorazili k čokoládovni. Matej zabudol použiť zvonček a náhlivo vbehol dnu: „Halóóó! Čokoládka! Kakaovník! Kde ste? Kde je čokoláda, stratila sa? Máte ju ešte?“ jeho vyľakaný hlas sa ozýval po celej továrni.

„Stalo sa niečo? Vari horí?“ objavila sa vystrašená Čokoládka.

„Maťovi sa sníval sen, že sa z nášho mesta stratila čokoláda. Môže to byť pravda?“ strachovala sa Natálka.

„Deti, dobre, že ste prišli.“ privítal ich Kakaovník. „Možno o mne neviete, že pochádzam z krajiny, kde sa pestujú kakaové bôby. Z nich sa vyrába kakao a čokoláda. Ona nemôže len tak zmiznúť, nebojte sa! O naše zdravé maškrty dozaista neprídete,“ uistil ich Kakaovník a ukázal na plnú truhlicu čokolády. „Fíha! Toľko čokolády som v živote nevidel,“ vyvaľoval oči Matej.

„Ani ja,“ súhlasila s ním Natálka. Deti boli zvedavé a tak sa všetky začali tlačiť k truhlici. „Wau! To je ale kopa!“ udivovali sa. „Vyzerá to ako čokoládový poklad,“ šemotili deti.

„Netlačíme sa! Na každého príde rad!“ usmerňovala ich učiteľka. „Na vlastné oči sa presvedčíte, že čokoláda nezmizla.“

„Sny vedia niekedy poriadne potrápiť, my s Kakaovníkom vieme o tom svoje.“ Čokoládka pristúpila k Matejovi a chytila ho za ruku. „Viem, čo spravíme, aby si sa už nikdy nebál o čokoládu.“

Čokoládka mala tajný plán. Predtým, ako s pani učiteľkou a deťmi vyrazili smerom ku škole, čosi pošepkala Kakaovníkovi.

„Šu-šu-šu-šu-šu!“ počuli deti a tak netušili, čo na nich pred školou bude čakať. Keď všetci dorazili na školský dvor, našli tam celkom spoteného Kakaovníka, ktorý usilovne sadil priamo pred oknami ich triedy nejaký stromček. „Čo to sadíš?“ vyzvedala Natálka.

„Je to Criollo - kakaovníkový strom. Keď sa oň budete dobre starať, nikdy o čokoládu neprídete.“ usmial sa na nich Kakaovník.

„A je  pestovanie kakaa veľmi ťažké? Ako sa vlastne vyrába čokoláda?“ zasypal Kakaovníka otázkami Lukáš.

„Najlepšie by bolo, keby ste niekedy prišli do našej továrne na exkurziu. Ukážeme vám, ako sa vyrába čokoláda. A pre tých, ktorí budú pozorne počúvať sa ujde aj zdravá pochúťka.“ prisľúbil Kakaovník. „Ale teraz si prosím krhlu!“

Kakaovník deťom ukázal, ako sa majú o strom starať a ako často ho treba polievať. Spolu s Čokoládkou sa potom vrátili do továrne, no deti v sprievode pani učiteľky zostali vonku celé dopoludnie a rozprávali si, čo pekné sa im v poslednej dobe snívalo.

O kakaový strom zasadený na školskom dvore sa poctivo starali a o pár rokov z neho obrali svoje prvé kakaové bôby.

Ako dopadli vaše sny?

Komentáre

Alena Srogoňová

Volám sa Alena Srogoňová a žijem na Hornej Orave, v rozprávkovo krásnej obci Oravská Lesná. Tvorím a predstavujem rozprávkový svet pre deti a ich rodičov prostredníctvom knihy. Veď hry a čítanie rozprávkových knižiek našich detí je dôležitý faktor pre ich rozvoj. Cez ne skúmajú svoje okolie a učia sa, ako svet funguje. Sama som matkou dvoch detí. Najprv som sama rada čítala rozprávky, neskôr deťom a teraz sa venujem ich písaniu, kde sa vraciam do detských čias, do sveta kúziel a dobra. O čom deti snívajú a po čom túžia? Veria vo víly, škriatkov či v princezné? Žijú v ríši fantázie?

Všetky články (14)