Ako ušiť "šmolko" čiapky

blog od mamičky Svetlanky

Ahojte drahé mamičky,

vonku sa ochladilo a rozfúkalo. Najvyšší čas vytiahnuť čiapky. Preto som sadla k stroju a ušila dievčatám „šmolko“ čiapky z tenkého úpletu. Pripravila som pre Vás postup, podľa ktorého si jednoducho vytvoríte strih v akejkoľvek veľkosti a ušijete čiapku jednovrstvovú aj dvojvrstvovú.

TIP: aby ste pochopili návod, kreslite si jednotlivé pokyny a všímajte si priložené obrázky.

STRIH

Odmerajte hlavu, na ktorú sa chystáte šiť čiapku. Obvod vydeľte číslom 4. Dostanete tak šírku strihu. Dĺžku strihu volíme podľa toho, akú dlhú chceme mať čiapku.

Pre prevísajúce šmolko čiapky volíme dĺžku následovne:

21 cm pre bábätko do 3 mesiacov

25 cm pre dieťatko do 3 rokov

29 cm pre staršie dieťatko až tínedžera

31 cm pre dospelého

POSTUP NÁKRESU

Papier veľkosti A3 preložíme na polovicu.

Na zložený okraj naznačíme dĺžku čiapky a nakreslíme obdĺžnik so šírkou ¼ nameraného obvodu hlavy. Hore, pri zloženom okraji, nameriame a označíme do šírky obdĺžnika 1,5 cmna výšku zaznačíme ¼ celkovej dĺžky strihu (príklad: ak máme čiapočku dlhú 29 cm, vyznačíme na výšku 7,25 cm.)

Tieto dva vyznačené body spojíme. Na nákrese nám tak vznikne trojuholník. Vytvorili sme budúci záševok na čiapke. Zoberieme si kružidlo alebo tanierik. Hore na opačnej strane obdĺžnika nakreslíme oblúčik, ktorý siaha až k trojuholníku. Oblúčik nakreslíme čo najkrajšie, aby čiapka bola hore pekne oblá a netrčali z nej rohy (viď obrázok).

Príklad nákresu: čiapka pre obvod hlavy 50 cm s dĺžkou 29 cm

Vznikol strih pre jednovrstvovú čiapku. Vystrihneme si ho a rozložíme. Pre dvojvrstvovú čiapku strih nakreslíme ešte raz a po spodnej šírke zlepíme.

POSTUP ŠITIA

Elastickú látku (napr. pružný úplet, tričkovinu, teplákovinu s elastanom, pre teplejšiu verziu čiapky warmkeeper) si zložíme lícom k sebe tak, aby sa nám na ňu zmestil strih na výšku. Látku skladáme vždy pružnou stranou do šírky, aby bola čiapka pružná na šírku. Strih priložíme k zloženému okraju a prišpendlíme. Vystrihneme podľa strihu. Pri dvojvrstvovej čiapke sa nepridávajú žiadne prídavky na švy. Ak chceme čiapku jednovrstvovú, pridáme na spodok 2 cm na dvojité založenie a prešitie okraja.

Strih odšpenlíme a nastavíme si na stroji pružný steh. Ja šijem teplákovinu a úplety dvojitou ihlou, ktorá vytvára pružný steh. Ak ju prešívame na viditeľnej strane, steh je pekný dekoratívny: dve rovnobežné čiary.

Ako prvé priložíme k sebe záševky lícom dnu a zošijeme. Potom látku zložíme lícom dnu a zošpendlíme tak, aby nám okraje aj záševky pekne sedeli. Okraje záševkov priložíme k sebe tak, aby smerovali na rozdielne strany. Tým sa nám nevytvorí nevzhľadná hrča.

Jednovrstvovú čiapku zošijeme po obvode. Následne spodný okraj 2x preložíme, našpendlíme, čiapku prevrátime lícom von a po celom obvode okraj prešijeme. 

Dvojvrstvovú čiapku zošijeme po obvode s ponechaním cca 5cm nezošitého otvoru. Týmto otvorom čiapku po zošití obrátime lícom von. Potom otvor zašijeme ručne skrytým stehom. Polovicu s ručným došívaním zastrčíme dovnútra druhej polovice a máme ušitú dvojvrstvovú čiapku.

Dúfam milé mamičky, že som Vás inšpirovala a ušijete svojim detičkám tieto nádherné čiapočky. Popis je trošku komplikovaný. V skutočnosti je to však veľmi jednoduché a určite sa budete tešiť z výsledku!

Vaša Lana


Autorka článku: Svetlana Podhorcová, obchodík LANA 
Mamička Lana najviac tvorí háčikom a ihlou. Nikdy však neodolá príležitosti vyskúšať si rôzne iné zaujímavé techniky. Pozýva nás do 52-týždňovej tvorivej výzvy. Bude vyrábať užitočné doplnky, drobné darčeky. Každý týždeň bude s nami zdieľať pracovné postupy na ich výrobu. Chce, aby sme sa zabávali  a naučili sa niečo nové. Všetky jej návody sú popísané do najmenších detailov. Sú plné fotografíí a tipov, aby nás nič nezaskočilo a tvorenie nám prinieslo veľa radosti z úspechu. Svetlanka píše: "Tvorte, komentujte, zdieľajte! Podeľte sa so mnou o svoje krásne výtvory, píšte mi, ako sa vám darilo! Teším sa na všetky vaše komentáre pod návodmi, na každú spätnú väzbu." Vaša Lana

Komentáre