Internetov├Ż obchod a DPH od 1.7.2021 (prechod na OSS)

­čĹę┬á┼Żivnostn├ş─Źka Monika pred├íva v┬ár├ímci svojej podnikate─żskej ─Źinnosti tovar ÔÇô h├í─Źkovan├ę v├Żrobky - svojim z├íkazn├şkom, be┼żn├Żm ob─Źanom (nepodnikate─żom) na ├║zem├ş Slovenska, ale aj v┬á─îR, Rak├║sku a┬áMa─Ćarsku. Od janu├íra do m├íja 2021 predala tovar do ─îR za 6┬á000 ÔéČ, do Rak├║ska za 3┬á500 ÔéČ a┬ádo Ma─Ćarska za 2┬á500 ÔéČ. V┬á─îR z├írove┼ł Monika poskytla svojej z├íkazn├ş─Źke slu┼żbu - ├║pravu h├í─Źkovan├ęho odevu (zmena ve─żkosti detsk├Żch ┼íiat). Monika doteraz nikdy nepresiahla z├íkonom stanoven├Ż limit dodan├ęho tovaru v┬ájednotliv├Żch ┼ít├ítoch odberate─żov, ┼żiaden re┼żim DPH teda nerie┼íila. Menia sa pre Moniku od 1.7.2021 podmienky v┬áoblasti DPH?

Menia. Od 1.7.2021 toti┼ż prich├ídza k zjednoteniu limitu obratu predaja tovaru na dia─żku (po starom z├ísielkov├Ż predaj) vo v┼íetk├Żch ┼ít├ítoch E├Ü na 10 000 EUR.┬áOd 1.7.2021 sa toti┼ż spo─Ź├ştava celkov├í hodnota cezhrani─Źn├Żch dod├ívok do v┼íetk├Żch ┼ít├ítov E├Ü pri predaji tovaru na dia─żku oproti p├┤vodn├Żm jednotliv├Żm limitom pre ka┼żd├Ż ─Źlensk├Ż ┼ít├ít samostatne (plat├ş do 30.6.2021).

A tu si treba da┼ą pozor, preto┼że nov├Ż limit┬á10┬á000 ÔéČ sa s├şce zjednocuje, ale┬áv porovnan├ş s doteraj┼í├şmi platn├Żmi limitmi v jednotliv├Żch krajin├ích je v├Żrazne ni┼ż┼í├ş ÔÇô napr. doteraj┼í├ş limit 1 140 000 CZK pri predaji do ─îR alebo 100 000 EUR pri predaji do Nemecka.

Nov├Ż limit predaja na dia─żku┬á10 000 EUR je potrebn├ę sledova┼ą za obdobie aktu├ílneho kalend├írneho roka z├írove┼ł s predch├ídzaj├║cim kalend├írnym rokom, a to za v┼íetky predaje tovaru na dia─żku do in├Żch ─Źlensk├Żch ┼ít├ítov spolu.

­čĹę┬áAk├ę povinnosti teda Monike vznikn├║?

­čĹę┬áKe─Ć┼że s├║─Źet hodnoty dodan├Żch tovarov formou z├ísielkov├ęho predaja do ─îR, Rak├║ska a Ma─Ćarska presiahol u┼ż v m├íji 2021 limit 10 000 eur, Monike vznik├í po 1.7.2021 pred prvou dod├ívkou tovaru ob─Źanovi do pr├şslu┼ín├ęho ─Źlensk├ęho ┼ít├ítu:

  • bu─Ć povinnos┼ą registr├ície k DPH v ka┼żdom ─Źlenskom ┼ít├íte (─îR, Rak├║sko, Ma─Ćarsko)

Po registr├ícii ako platite─ż DPH v zahrani─Ź├ş dostane Monika zahrani─Źn├ę I─î DPH, fakturuje za cenu vr├ítane zahrani─Źnej DPH, pod├íva zahrani─Źn├ę priznania DPH a odv├ídza (plat├ş) da┼ł v zahrani─Ź├ş. A to v ka┼żdej krajine, v ktorej sa stane platite─żom DPH.

  • alebo sa rozhodne uplatni┼ą re┼żim OSS (One Stop Shop), pri─Źom sa vyhne povinnostiam registr├ície a┬ápod├ívania priznan├ş v┬áka┼żdom ┼ít├íte (─îR, Rak├║sko a┬áMa─Ćarsko)

Ke─Ć┼że registr├ícia pre DPH v zahrani─Ź├ş predstavuje ve─żk├║ administrat├şvnu z├í┼ąa┼ż,┬áod 1.7.2021 bude m├┤c┼ą Monika vyu┼żi┼ą registr├íciu cez OSS. Ide o jednotn├ę kontaktn├ę miesto, v ktorom bude vedie┼ą podnikate─ż zo Slovenska odv├ídza┼ą DPH ostatn├Żm krajin├ím E├Ü, v ktor├Żch s├şdlia jeho z├íkazn├şci┬ábez toho, aby sa v nich musel registrova┼ą ako platite─ż DPH osobitne. Svoju povinnos┼ą si spln├ş registr├íciou v zjednodu┼íenom syst├ęme OSS.

V pr├şpade, ┼że sa Monika rozhodne pre druh├║ mo┼żnos┼ą ÔÇô osobitn├║ ├║pravu dane OSS┬áÔÇô mus├ş ju uplat┼łova┼ą 2 roky.

­čĹę┬áAko neplatite─ż DPH si v┼íak Monika mus├ş ustriehnu┼ą aj dodania tovaru na Slovensku pre svojich slovensk├Żch z├íkazn├şkov, ke─Ć┼że pri dosiahnut├ş obratu 49 790 EUR za posledn├Żch 12 kalend├írnych mesiacov je povinn├í registrova┼ą sa za platite─ża DPH.

Tak si to zhr┼łme: dod├ívatelia tovaru a poskytovatelia digit├ílnych┬áslu┼żieb (m├┤┼że ├şs┼ą o r├┤znych youtuberov, blogerov, vlogerov, influencerov, prenos online semin├írov, webin├írov, online kou─Źing, predaj e-bookov, poskytovanie online pom├┤cok, uverej┼łovanie podcastov), ktor├ę s├║ pred├ívan├ę nepodnikate─żom, teda najm├Ą ob─Źanom┬áz┬á─Źlensk├Żch ┼ít├ítov E├Ü┬ása m├┤┼żu registrova┼ą k osobitnej ├║prave dane OSS od 1.4.2021 do 10.6.2021, aby mohli OSS uplat┼łova┼ą┬ápo 01.07.2021.

Pri re┼żime OSS (resp. iOSS) plat├ş, ┼że zda┼łovacie obdobie je kalend├írny ┼ítvr┼ąrok┬áa da┼łov├ę priznanie k OSS sa pod├íva v┼żdy do konca kalend├írneho mesiaca nasleduj├║ceho po skon─Źen├ş kalend├írneho ┼ítvr┼ąroka.

Da┼łov├ę priznanie k┬áDPH sa pod├íva aj vtedy, ke─Ć nebol dodan├Ż tovar na dia─żku alebo slu┼żba, na ktor├║ sa vz┼ąahuje OSS. D├┤le┼żit├í je aj skuto─Źnos┼ą, ┼że ak lehota na podanie da┼łov├ęho priznania pripadne na sobotu, nede─żu alebo de┼ł pracovn├ęho pokoja,┬álehota sa zachov├íva a nepos├║va sa na najbli┼ż┼í├ş pracovn├Ż de┼ł.

­čĹę┬áAk Monika uplatn├ş re┼żim OSS, prv├Ż kr├ít pod├í da┼łov├ę priznanie k OSS najnesk├┤r v nede─żu 31.10.2021.

 

Ak m├íte ot├ízky, nap├ş┼íte, rada V├ím na ne odpoviem.

Potrebujete sa poradi┼ą?┬áV obchod├şku si m├┤┼żete objedna┼ą konzult├íciu┬áTU.

N├íjdete ma aj vo FB skupine┬á┼Żeny, ktor├ę podnikaj├║ spr├ívne TU.

Tatiana Šándorová 

Komentáre

─îo dok├í┼że mama

Celoslovensk├Ż projekt, ktor├Ż zdru┼żuje slovensk├ę mami─Źky a podporuje ich v sebarealiz├ícii. Ver├şme, ┼że ka┼żd├í mama m├┤┼że zar├íba┼ą na tom, ─Źo ju bav├ş. Na str├ínke www.codokazemama.sk n├íjdete tis├şcky online obchod├şkov tvoriv├Żch mami─Źiek, ktor├ę u n├ís pred├ívaj├║ svoju handmade tvorbu, kreat├şvne slu┼żby, knihy ─Źi materi├íl na tvorenie. Pridajte sa k n├ím!

V┼íetky ─Źl├ínky (340)