Lenka Binderová

Predstavíte sa nám?

Mamička týždňa Lenka Binderová

Ahojte, volám sa Lenka, mám 36 rokov pochádzam z Ružomberka, momentálne žijeme s rodinou striedavo v Bratislave a v Banskej Štiavnici. Spolu s manželom máme syna Tomáška (bude mať 5 rokov) a dcérku Mišku (3 roky). K umeniu mám celkovo blízko, maľovanie pre mňa znamená relax, formu sebarealizácie. Pred materskou som pracovala ako grafická dizajnérka takže hľadanie spôsobu vizuálneho sebavyjadrenia a moja predchádzajúca práca trochu spolu súvisia.

Mamička týždňa Lenka Binderová

Ako ste sa dostali ku svojej tvorbe? 

K technike akvarelu, ktorou tvorím moje portréty som sa dostala až počas materskej dovolenky.

Mamička týždňa Lenka Binderová

Kedy tvoríte? Aký je Váš tip na úsporu času pri deťoch a domácnosti, aby ste mali čas tvoriť? 

Sama som dosť aktívny typ, neobsedím na jednom mieste, tak som hľadala počas toho, keď môj synček oddychoval, ako môžem ten čas využiť a naučiť sa niečo nové. Akvarel je super v tom, že je veľmi praktický, nepotrebujete k maľovaniu napínať plátna, stačí skicár alebo kus papiera, malú kazetku akvarelových farieb, dva štetce a hotovo. Samozrejme chuť a trpezlivosť tvoriť, bez toho to nejde. Veľmi rada maľujem portréty a figúry. Prišlo mi prirodzené, že mojimi prvými modelmi sa stali deti pobehujúce okolo nás a detičky mojich kamarátok. Sme veľmi vďační, že máme deti, sú obrovským darom. Občas je však veľmi ťažké nájsť si čas pre seba, to ale vie každá mamina. Ja som si čas na maľovania kradla hlavne po večeroch alebo potom skoro ráno keď ešte všetci spali. Na jar, keď už je skoro svetlo, sa celkom dobre vstáva.

Mamička týždňa Lenka Binderová

Názov Vášho obchodíka na www.codokazemama.sk. Čo vo svojom obchodíku ponúkate? 

Môj obchodík som nazvala Lelipo, čo je skrátená verzia slovného spojenia Lenka’s little portrait. Ako názov napovedá chcem sa aj do budúcna venovať v ňom maľovaniu detských portrétikov. Zvečnením bežných situácií zo života, alebo konkrétneho životného obdobia v portréte, akoby som aspoň na chvíľu spomalila čas, ktorý tak veľmi rýchlo pri deťoch letí. Príde mi to veľmi magické. Hovorí sa, že akvarel je veľmi ťažká technika, z časti to je pravda, hlavne keď ju chcete ovládnuť J. Preto je najlepšie sa nechať ním viesť, nechať ho žiť svojím akvarelovým životom. Aj ja sa to stále učím. Preto každé dielo, ktoré vytvorím, ma učí nelipnúť na výsledku tvorby, ale skôr užiť si ten proces tvorenia. Tento princíp je aplikovateľný a pre mňa udržateľný aj v iných oblastiach života, pri vychovávaní detičiek, pre rodinný život celkovo..:). Každopádne, ktokoľvek, kto by chcel začať skúšať maľovať s akvarelom, len povzbudím, že nech len ide smelo do toho, a nech sa nenechá odradiť ak to hneď nevyzerá ako západ slnka od Turnera.

Mamička týždňa Lenka Binderová

Aký máte najväčší úspech v rámci Vašej tvorby a aký je Váš najväčší pracovný sen? Prípadne, čo by ste odkázali ďalším tvorivým maminkám v Čo dokáže mama? 

Mojim najväčším zadosťučinením bude, ak portrétiky budú robiť radosť v svojich nových domovoch. Zároveň by som si priala, aby sa ľudia nebáli tvoriť a celkovo aby sa viac zaujímali o umenie, pretože umenie obohacuje a je sním život krajší.

 

Komentáre

Čo dokáže mama

Celoslovenský projekt, ktorý združuje slovenské mamičky a podporuje ich v sebarealizácii. Veríme, že každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. Na stránke www.codokazemama.sk nájdete tisícky online obchodíkov tvorivých mamičiek, ktoré u nás predávajú svoju handmade tvorbu, kreatívne služby, knihy či materiál na tvorenie. Pridajte sa k nám!

Všetky články (406)