Lenka Kolářová

Predstavíte sa nám?

Som Lenka Kolářová, pôvodom z Prievidze, ale keď počítam i štúdium na vysokej škole, tak žijem už 20 rokov v Brne. Mám dve deti, syna Pavlíka 11 rokov a dcéru Elišku, ktorá má takmer 9 rokov.
 

Mamička týždňa Lenka Kolářová

Názov Vášho obchodíka na www.codokazemama.sk. Čo vo svojom obchodíku ponúkate?

Tvorím pod názvom Hravá organizovanosť. Zatiaľ mám v ponuke jeden výrobok. Pripravujem však ďalšie, ktoré majú rodičom uľahčiť, spríjemniť a viac rozradostniť život s deťmi.

Teraz ponúkam Kreatívny obrázkový kalendár s viac než 700 samolepkami. Vizuálnou formou pomáha deťom zorientovať sa v čase. Je to práve vďaka samolepkám rôznych letných činností ale i obrázkov, ktoré ukazujú, že budú napríklad v lete u babičky. Deti sa vďaka krásnym obrázkom, a tomu, že sa v dňoch vyznajú i viac na jednotlivé dni tešia.

Kalendár zároveň i uľahčuje rodičom vysvetľovanie, čo budú ktorý deň robiť. A vďaka obrázkom sa deti do plánovania i radi zapoja a s radosťou si tvoria svoje jedinečné prázdniny. Tým sa v nich budujú i malinké základy plánovania. Obrázkov daného druhu je vždy niekoľko, aby si každý mohol poskladať čo potrebuje.

Po skončení prázdnin môže zostať kalendár rodine ako prázdninový denník, ku ktorému sa môžete vracať a rozprávať si z neho zážitky.

Mamička týždňa Lenka Kolářová

Ako ste sa dostali ku svojej tvorbe?

Vždy som bola aktívna, a keď sa na jar 2020 zavreli kvôli covidu školy a zostala som s deťmi zo zamestnania na pár týždňov doma, napadla mi myšlienka výrobok, ktorý som mala 5 rokov overený s mojimi deťmi, a ktorý nám i mojim kamarátkam moc pomáhal, vyrábať i pre ostatné deti a rodičov. Chcela som, aby kalendár so samolepkami mohli mať aj oni, a ešte v krásnej podobe. Cesta realizácie bola dlhá, strávených viac než 500 hodín práce, ale vždy som si predstavila tie tešiace sa deti až ho budú mať. A zrovna v dobe karantény som na tvorbu získala počiatočný časový priestor.

Tento kalendár zdanlivo vôbec nesúvisí s mojimi 15ročnými skúsenosťami v IT a detskou láskou k navrhovaniu odevov, ale organizovanosť, plánovanie a estetickosť, ktoré sú mnou pretkané, som uplatnila aj tu.
 

Mamička týždňa Lenka Kolářová

Aký máte najväčší úspech v rámci Vašej tvorby? (výhra v súťaži, významný zákazník, výrobok, na ktorý ste hrdá)

Na väčšie úspechy sa ešte len teším 🙂. S predajom výrobku som začala ešte len minulý mesiac. S jedným nakladateľstvom pripravujem ešte inú variantu kalendáru so samolepkami. Ale keďže zorganizovanie letných prázdnin je práve najzložitejšie, niekto má deti každý týždeň inde, deti z toho bývajú zmätené, tak som sa do realizácie pustila i sama.
 

Aký je Váš najväčší pracovný sen?

Dostať výrobky aj do ďalších krajín a môcť sa živiť tým, čo prináša radosť a úžitok veľkému množstvu ľudí. A to by som priala aj iným, robiť to čo nám dáva zmysel, čo nás teší a čo pomáha.
Mamička týždňa Lenka Kolářová

 

Kedy tvoríte? Aký je Váš tip na úsporu času pri deťoch a domácnosti, aby ste mali čas tvoriť?

Funguje mi mať na prácu časové bloky. Tým, že majú moje deti už skoro 9 a 11, tak rozumejú tomu, že mám napr. teraz hodinový blok, kedy chcem mať kľud na tvorbu. A postupne to i celkom akceptovali. Naviac syn je strašne zlatý a častokrát sa ma pýta, či chcem s niečím pomôcť 😃.

Zároveň je pre mňa nevyhnutné mať pre daný deň naplánované úlohy, ktoré chcem stihnúť. Definovať si u toho časový blok (napr. 8:00 – 9:30) a priority. Priority si označujem tak, že si všetky moje úlohy napíšem na A4 papier a tie najviac prioritné zakrúžkujem “červenou“, stredne prioritné “modrou“ a najmenej prioritné “zelenou“ farbou. Vizuálne je potom jasné, čo musí byť daný deň hotové. Keď vec dokončím, z papiera ju úplne preškrtám, aby pri ďalšej úlohe nenarušovala moju pozornosť. A na konci dňa keď sa mi podarí mať celý poškrtaný papier – to je skvelý pocit 🙂.

Ďalší typ je mať mobil ďaleko od seba 😃 ... teda pokiaľ zrovna nemám časový blok na vybavenie telefónnych vecí.

A ešte mi funguje “pravidlo dvoch minút“. Tj. to čo stihnem urobiť do 2 minút tak hneď urobím (než si to niekde zapisovať ako úlohu a riešiť neskôr, tak je lepšie to urobiť hneď).

A aby boli spokojné v mojom pracovnom vyťažení i deti, tak si niekedy dávame i časové bloky na hru, pre každé dieťa rovnaké dlhé, kedy som 100% prítomná len pre nich, plne sa im venujem a nikam neodbieham.
 

Mamička týždňa Lenka Kolářová

Aké je Vaše životné motto, ktorým sa riadite?

Zlepšovanie.

Zlepšovať to, čo sa mi nepáči, kde mi nie je dobre ale i úplne drobnosti, ako napr.: „Ako by šlo zlepšiť náš ranný odchod do školy?“ Proste byť ten tvorca, ktorý si to zlepší.

 

Čo by ste odkázali ďalším tvorivým maminkám v Čo dokáže mama?
Moc Vám fandím, že tvoríte, že predstavujete a predávate svoje prácu. Pre nás ženy je kreativita a možnosť sa prejaviť tvorivým spôsobom tak úžasná a potrebná.

A aj keď to máme niekedy ťažké, tak som včera počula jednu mentorku hovoriť toto: „Má to znamenať, že teraz nebudeš pomáhať?“ Prišlo mi to ako povzbudenie, že i keď prichádzajú prekážky, tak moja vízia a moji zákazníci sú dôležitejší a je potrebné, i keď je niečo pracovne ťažké, sa zasa postaviť a ísť ďalej.

Komentáre

Čo dokáže mama

Celoslovenský projekt, ktorý združuje slovenské mamičky a podporuje ich v sebarealizácii. Veríme, že každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. Na stránke www.codokazemama.sk nájdete tisícky online obchodíkov tvorivých mamičiek, ktoré u nás predávajú svoju handmade tvorbu, kreatívne služby, knihy či materiál na tvorenie. Pridajte sa k nám!

Všetky články (361)