Mária Kijovská

Predstavíte sa nám?

Ahojte! Volám sa Mária, ale všetci ma volajú Maruška. Aj z tohto môjho mena vznikol názov Maruš.sk 😊.

Som 33ročnou vďačnou mamkou 4 úžasných detí vo veku 10rokov, 7rokov, 5rokov, (takmer) 3roky, ktoré popri práci vzdelávam doma. Bývame vo väčšej dedinke pri Prešove, ktorá nesie názov Župčany a je významným miestom vďaka Jonášovi Záborskom, ktorý tu pôsobil.

Mamička týždňa Mária Kijovská

Názov Vášho obchodíka na www.codokazemama.sk. Čo vo svojom obchodíku ponúkate?

Môj obchodík na codokazemama.sk nesie názov Maruš.sk a nájdete v ňom mnoho ručne robených výrobkov. 

Začínala som s detskými nosičmi pre bábiky, ku ktorých sa vďaka mojim deťom pridružili rôzne edukatívne pomôcky ako kalendár, vesmír, fázy mesiaca, ľudské telo a či počasie. Deti však rastú a sú mi aj naďalej veľkou inšpiráciou pri tvorbe. A tak som svoju ponuku rozšírila o dievčenské sponkovníky a zástery, ktoré zároveň nesú posolstvo a dávajú dievčatkám krásnu osobnú identitu. A nielen to, začala som šiť aj zavinovacie šatky pre tehotné žienky a či praktické kapsičky/taštičky, ktoré sa vždy zídu a urobia poriadok nielen v kabelke, ale aj deťom v školskej taške.

Mamička týždňa Mária Kijovská

Ako ste sa dostali ku svojej tvorbe?

Ja osobne som žieňa veľmi tvorivé už od malých detských čias. Kam moja pamäť siaha, vždy sa mi v nej vynorí tvorba. Či už s krabicami, farbičkami, lepiacou páskou alebo neskôr v ZUŠke na výtvarnom odbore rôzne techniky ako kreslenie, maľovanie, keramika a neskôr aj paličkovanie. 

Veľkú zásluhu v tom má moja mamka, ktorá s nami neustále niečo vyrábala, šila nám nielen oblečenie, ale aj hračky, a tak som sa vďaka nej dostala k základom šitia aj ja. Mala som však veľmi dlhú dobu, keď som sa k šijaciemu stroju vôbec nedostala a tvorila som hlavne šperky technikou quilling. Avšak príchodom nášho prvého dieťatka sa moja túžba po šití zväčšovala, v hlave mi naskakovali rôzne nápady na edukatívne hry, keďže som sa začala zaujímať o Montessori pedagogiku a zistila som, že deti sa rady učia hrou. 

Mamička týždňa Mária Kijovská

Aký máte najväčší úspech v rámci Vašej tvorby? (výhra v súťaži, významný zákazník, výrobok, na ktorý ste hrdá)

Cítim sa požehnane, že môžem tvoriť. Každý môj zákazník je pre mňa veľkou výhrou a významnou osobnosťou. Moja tvorba, hlavne vzdelávacie pomôcky, sa dostala do rôznych materských škôl po celom Slovensku. Určite z nej nájdete aj u nejakého herca a či influencera. Som im všetkým veľmi vďačná za podporu mojej malej tvorby, môjho malého podnikania.

Dostala som sa aj na vysoké priečky v súťaži, ktoré organizovala codokazemama.sk s mojím výtvorom Ľudské telo.

Mamička týždňa Mária Kijovská

Aký je Váš najväčší pracovný sen?

Odkedy som začala uvažovať o tom, že moje hobby by mohlo byť aj mojou prácou, tak sa moje myšlienky uberali cestou vlastného kamenného obchodu. Túžila som predávať nielen moju handmade tvorbu, ale aj tvorbu iných kreatívnych osôb. Taktiež by som chcela predávať na trhoch, čo by sa mi malo tento rok splniť. 

Vyzerá to tak, že moje sny sa pomaličky plnia. Teším sa na čas, keď ma nájdete sedieť v mojom obchodíku, šiť, popíjať čaj a vítať vás u mňa.

Mamička týždňa Mária Kijovská

Kedy tvoríte? Aký je Váš tip na úsporu času pri deťoch a domácnosti, aby ste mali čas tvoriť?

Toto je pre mňa naozaj ťažkou otázkou. Predstavte si mamku 4 deti, ktoré sú neustále doma...ak nepočítam krúžky, sem-tam prespatie u babky 😀.

Som vďačná, že moje deti na obed nespia, tým pádom chodia spať večer skôr. A ja môžem začať tvoriť. Zvyčajne to je večer. Je to pre mňa veľký relax. 

Avšak v lete, keď je pekne a deti sú veľa veľa vonku, sem-tam šijem aj cez deň. Sociálne siete a či faktúry dokážem riešiť aj popri deťoch, keď sa hrajú, učia. 

Mamička týždňa Mária Kijovská

Aké je Vaše životné motto, ktorým sa riadite?

"Láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, sebaovládanie." Gal 5, 22-23. To je motto, ktoré je mi veľkou inšpiráciou a bola by som rada, aby bolo vidno v mojom živote, že sa týmto riadim.

Mamička týždňa Mária Kijovská

Čo by ste odkázali ďalším tvorivým maminkám v Čo dokáže mama?

Nech každá mamka vie, že sa nemusí báť plniť si svoje sny a rozvíjať svoju tvorivosť. Dôležitá je podpora rodiny a to odkazujem oteckom/manželom, blízkym príbuzným a priateľom. Podporujte svoje žienky tvorivé!

Komentáre

Čo dokáže mama

Celoslovenský projekt, ktorý združuje slovenské mamičky a podporuje ich v sebarealizácii. Veríme, že každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. Na stránke www.codokazemama.sk nájdete tisícky online obchodíkov tvorivých mamičiek, ktoré u nás predávajú svoju handmade tvorbu, kreatívne služby, knihy či materiál na tvorenie. Pridajte sa k nám!

Všetky články (525)