Zitka Bieliková

Predstavíte sa nám?

Volám sa Zitka ako ste už asi poniektorí postrehli. Pochádzam zo stredného Slovenska. Mám jedného syna, z ktorého už vyrástol veľký chlap. Keď bol menší, vždy som mu pred spaním čítala. Z čítania sme si vytvorili taký náš rituál a chvíľu pre seba. Jeho topky v knihách boli Staré grécke povesti a báje, ale Harryho Pottera netromfli. Začínali sme s knihou Môj macík, ktorú vedel celú odrecitovať úplne sám. Ak máte doma malé deti, určite im čítajte. Rozvíja sa u nich slovná zásoba, pozorujú vás ako čítate alebo ako otáčate strany v knihe. Učia sa pri vás, že čítame zľava do prava. Ale čo je najhlavnejšie, trávite spolu čas. Verte mi, keď vám deti vyrastú, presne tieto chvíle budete chcieť vrátiť späť.

Mamička týždňa Zitka Bieliková

Názov Vášho obchodíka na www.codokazemama.sk. Čo vo svojom obchodíku ponúkate? 

V obchodíku ponúkam knihu Čo je pravda a čo nie. Kniha pozostáva z rozprávky o Popletenom gazdovstve, kde si deti hravou formou osvojujú zvuky zvierat, ich príbytky ako aj čím sa živia. Ide o hospodárske zvieratá, ktoré majú deti rady a sú im blízke. V básňach deti hľadajú pravdu alebo klamstvo. Súčasťou knihy sú karty, na ktorých sú zobrazení emotikoni. Deti pomocou nich vyjadrujú pravdu alebo nepravdu. Ak pozorne počúvajú, určite ich ušká zachytia klamstvo, ktoré odhalia a zdvihnú kartičku so smutným emotikonom. Karty sa dajú využiť aj na každodenné hodnotenie doma. Ak máte s dieťatkom výchovné problémy, karty vám poslúžia ako účinná pomôcka na vyjadrovanie emócií. V knihe nájdete metodiku ako pracovať s obsahom v knihe.

Mamička týždňa Zitka Bieliková

Ako ste sa dostali ku svojej tvorbe? 

Popravde ani neviem. Neustále mi išlo hlavou, že mám napísať knihu pre deti. Trvalo asi rok, čo sa ma môj vnútorný hlas snažil presvedčiť. Nakoniec som sa do toho pustila. Priebeh tvorby bol pre mňa radostný. A ako sa deti najlepšie a najrýchlejšie učia? Keď je to zábava! Neviem ako, ale išlo mi to celkom spontánne, dokonca ma bavilo vymýšľať ďalšie a ďalšie básničky. Knihu mám vyskúšanú a aplikovanú na deťoch v materskej škole, v rôznych vekových kategóriách. Z diela cítiť didaktizmus a má skôr vzdelávací ako zážitkový charakter. V dnešnej dobe, kedy už je naozaj veľmi ťažké rozoznať, čo je pravda a čo nie, je kniha dobrým pomocníkom, aby sa deti už od ranného detstva učili rozoznávať pravdu od klamstva. Čiastkovým cieľom bolo pre mňa to, aby deti počúvali a zamýšľali sa nad tým čo počujú, následne tomu porozumeli a vedeli o vypočutom „filozofovať“.

Mamička týždňa Zitka Bieliková

Aký máte najväčší úspech v rámci Vašej tvorby? (výhra v súťaži, významný zákazník, výrobok, na ktorý ste hrdá)

Momentálne je to hlavne kniha „Čo je pravda a čo nie?“, ktorú som si vydala sama. Čo za tým všetko je, vedia len ľudia, ktorí si podobnou cestou prešli. Takže áno, som na ňu hrdá!

Aký je Váš najväčší pracovný sen?

Mne sa sen splnil a priebežne plní. Posúvam sa, nestagnujem... aj to je úspech a aj cesta je cieľ alebo sen. Mať hlavne okolo seba ľudí, ktorí sú s vami na rovnakej frekvencii a funguje súznenie. Vtedy je tvorenie a učenie detí hrou, radosťou.

Mamička týždňa Zitka Bieliková

Kedy tvoríte? Aký je Váš tip na úsporu času pri deťoch a domácnosti, aby ste mali čas tvoriť? 

Tvorím vtedy, keď cítim že mám tvoriť. Tým, že už mám dospelého syna, mala by som mať asi viac času, však?:-). Opak je pravdou. Ja som človek neposedný, v tom zmysle, že neustále mám potrebu dohľadávať nové informácie, rozvíjať svoj profesijný rast a rásť. Rada sa zdokonaľujem a získavam nové poznatky, hlavne z oblasti pedagogiky.

Mamička týždňa Zitka Bieliková

Aké je Vaše životné motto, ktorým sa riadite?

Klasika. Čo ťa nezabije, to ťa posilní! Ísť ďalej, napriek neprajníkom, ľuďom ktorí nechápu vašim rozhodnutiam a vašej ceste.

Čo by ste odkázali ďalším tvorivým maminkám v Čo dokáže mama? 

Obklopujte sa ľuďmi, ktorí aj napriek tomu, že nie sú vo vašej prítomnosti, hovoria o vás pozitívne. Práve to sú ľudia, ktorí vás podporia, podržia a posunú vás vpred. Tvorte, tvorme a urobme spoločne tento svet krajším, radostnejším. Vzájomná podpora je dnes na nezaplatenie.

Komentáre

Čo dokáže mama

Celoslovenský projekt, ktorý združuje slovenské mamičky a podporuje ich v sebarealizácii. Veríme, že každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. Na stránke www.codokazemama.sk nájdete tisícky online obchodíkov tvorivých mamičiek, ktoré u nás predávajú svoju handmade tvorbu, kreatívne služby, knihy či materiál na tvorenie. Pridajte sa k nám!

Všetky články (524)