Predbehli sme západ slnka v Marianke

12. ročník Mariatálskeho Štvanec bol plný zážitkov a pozitívnych emócií

Poslednú septembrovú nedeľu sa v Marianke behalo ešte intenzívnejšie ako minulé ročníky. Ohromujúca bola najmä účasť detičiek, ktoré na trať vyštartovalo v rekordnom počte a tiež odhodlanie súťažiacich v rámci Majstrovstiev Slovenska v horskom behu na 10 kilometrov.

Výkony všetkých bežcov si zaslúžia obdiv

September býva na bežecké podujatia v okolí hlavného mesta veľmi bohatý, preto nás nesmierne potešila účasť na našom Štvanci. Detský beh Záhoráčik si tento rok odbehlo až 239 detí rozdelených do rôznych kategórií podľa veku. Detičky bežali za ideálneho bežeckého počasia, doobeda bolo príjemných 16 stupňov. Slniečko sa síce veľmi neukázalo, no naši malí športovci sa aj tak poriadne zapotili a podali úctyhodné výkony. Nečudo, veď v cieli ich s pamätnými medailami čakal sám Ján Volko. Stovky rodičov tak boli na svoje mladé bežecké talenty právom hrdé a v cieli nechýbali úsmevy a radostné objatia.

Poobede sa nad Mariankou  začalo zmrákať, no na zem padlo len pár osviežujúcich kvapiek. To zdravo nabudilo takmer 350 dospelákov, ktorí sa vybrali zdolať 10-kilometrovú trasu Veľkého Štvanca, prípadne sa rovno zapojiť do M-SR v horskom behu, alebo kratšiu 5,5-kilometrovú trasu Malého Štvanca. Majstrom Slovenska v horskom behu sa stal Martin Rusina, ktorý 10 km po karpatskom lese zvládol za 35 minút a 17 sekúnd. V tesnom závese za ním po  9 sekundách dobehol Pavol Orolin a bronz si vybojoval Jozef Pelikán s časom 35 minút 41 sekúnd. Zo žien bola najrýchlejšia Žofia Naňová, kopcovitý terén zvládla za 41 minút a 7 sekúnd. O 34 sekúnd neskôr dobehla ako druhá Lucia Pelikánová, z bronzovej medaile sa teší Zuzana Michalčíková s časom 42 minút 25 sekúnd. Neskutočné výkony!

Klasický Veľký Štvanec vyhral Taras Ivaniuta s ohromným časom 36:20. Natália Ševčíková ako víťazka ženskej kategórie dobehla v čase 43:24. Evka Tulejová vyhrala Malý Štvanec s časom 24 minút 57 sekúnd, z mužov tento kratší pretek vyhral Jakub Patuc za 21:34. Z 39 družstiev, ktoré vyštartovali na rovnakú 5,5-kilometrovú trať, vyhrali „Takenaka“ s kumulovaným časom 1:21:07.

Na mariatálsky štvanec prišlo počas dňa takmer dvetisíc návštevníkov , ktorí bežcov v cielovej rovinke povzbudzovali či už pokrikmi, alebo vyrobenými transparentmi, ktoré znásobili perfektnú bežeckú atmosféru a nejeden bežec do finishu došprintoval, akoby ani nemal v nohách tie kilometre behu v krásnom prostredí Malých Karpát. Všetkým víťazom gratulujeme a tým, čo si prišli užiť magickú atmosféru tohto krásneho podujatia zo srdca ďakujeme!

Štvanec nie je iba o behu

Mariatálsky štvanec nie je iba bežecké podujatie. Navštevujú nás celé rodiny, pretože vedia, že ich okrem behu čaká aj bohatý sprievodný program, rôzne aktivity pre deti a v neposlednom rade výborné občerstvenie. Mariančania nám navarili výborný guláš, Pekáreň Kvetoslavov rozvoniavala po celom areáli so svojimi pampúchmi, bábovkami, či bratislavskými rožtekmi. Popri hodovaní sme sa pohupkávali v rytme výberu skladieb DJa Krta, deti sa tešili vystúpeniu kúzelníka Petra Šestáka, maľovaniu na tvár, stavaniu lega, mnohé si vyskúšali aj dráhu od Detskej atletiky SAZ. O vzdelávaciu časť sa postarali záchranári, ktorí záujemcov učili základy prvej pomoci, v stánku zdravotnej poisťovne Dôvera si návštevníci nechali zmerať rozličné zdravotné ukazovatele. Priestor futbalového ihriska a jeho okolia bol celú nedeľu usmiaty, farebný, voňavý, plný skvelej nálady a šťastných ľudí, ktorí si užívali deň medzi svojimi priateľmi a rodinami.

...a o rok znova, s heštegom #stastnatrinastka !

Keď spracujeme všetky krásne emócie, ktoré v nás po tomto ročníku ostali, pustíme sa do príprav ďalšieho, už trinásteho „vydania“. Pretože nás baví, keď vidíme ako vás to baví.

Vidíme sa 24. septembra 2023 na Mariatálskom Štvanci.

Ďakujeme!

Na záver by sme chceli poďakovať našim partnerom, bez ktorých by Mariatálsky Štvanec nebolo možné zrealizovať. Veľká vďaka za podporu patrí Obci Marianka a Bratislavskému samosprávnemu kraju. Ďakujeme nášmu generálnemu partnerovi, cestovnej kancelárii TUI Reisecenter Slovensko a ďalším naším skvelým partnerom. Obrovská vďaka patrí aj miestnym obyvateľom, ktorí sa už sa tradične naplno zapojili do príprav podujatia a mnohí si trasu Malého či Veľkého Štvanca v lesoch nad svojou krásnou obcou aj odbehli.