Využila som psychologické poradenstvo VšZP - ZADARMO

Prečítajte si skutočný príbeh mamy Alexandry, ktorá sa v novej materskej role strácala, no vďaka psychológom našla správny smer.

Volám sa Alexandra a mamou som sa stala vo veku tridsaťšesť rokov. Názory na to, kedy je lepšie mať prvé dieťa, sú rôzne a úprimne – ani ma nezaujímajú. Dlho som čakala na toho správneho partnera a v tomto veku sme už obaja finančne zabezpečení. Skrátka, nie sme dvaja študenti, a preto to bude ľahšie, navrávala som si. No narodil sa Kubko a všetko bolo inak, než som si predstavovala...

Môj vek mi zrazu nehral do karát, ale podkopával mi nohy. Bola som ustráchaná, neistá, úzkostlivá, pochybovala som osebe a neverila som si v každom jednom kroku. Bože, ako som si len neverila! Bála som sa požiadať o pomoc rodinu a blízkych, hanbila som sa a možno som tak trochu dopredu poznala ich odpoveď: „Alex, však si skoro štyridsiatnička, ako to, že si nevieš poradiť s vlastným dieťaťom?“ Ak existuje niečo horšie ako nevyžiadaná rada, je to zaručene toto: Neposkytnúť radu tomu, kto ju zúfalo potrebuje.

Niekde medzi zúfalstvom a hnevom som začala brázdiť internet a našla som, že moja poisťovňa (pozn. red. VšZP) ponúka psychologické poradenstvo pre mamičky. Zbystrila som pozornosť, no napadlo mi, že určite budú čakacie lehoty trojmesačné ak nie polročné, a keď už sa dostanete na rad, zaplatíte celý rodičovský príspevok za jedno sedenie. Tak to predsa na Slovensku chodí, nie?

Skoro som odpadla, keď som si začala čítať podrobnosti, napr. že služba je zadarmo alebo že poradia aj pri výchovných a iných problémoch detí od útleho veku. Normálne som začala vidieť svetlo na konci tunela. Táto služba je iba pre klientky Všeobecky, tak som sa okamžite prihlásila. Čas aj dátum si môžete vybrať, aký vám vyhovuje, tak som vyčíhala moment, kedy muž nebude doma a bude so synom na prechádzke, aby som mala konečne priestor iba pre seba.

Vždy narážam na problém, že všetky služby sú časovo oklieštené počas týždňa, ale čo robiť, keď počas týždňa muž pracuje a vy musíte venovať plnú pozornosť dieťaťu? Pri tejto službe to tak ale nebolo, mohla som sa objednať doslova kedykoľvek - v pracovnom týždni či počas víkendu... ráno, alebo večer. Odpadlo mi tým veľa starostí s riešením organizácie ohľadom stráženia pre malého, nemusela som nikam z domu chodiť do špecializovanej ambulancie. Ja som si zvolila byť sama doma v mojom kútiku, nabudúce sa asi budem prechádzať po lese, ktorý máme za domom a budem s odborníkom preberať moje otázky.

Žiadny tlak. Žiadne pretvarovanie. To je veľmi podstatné, pretože k dispozícii máte len štyridsaťpäť minút, čo treba pochopiť. Mamičiek, ktoré potrebujú poradiť, je mnoho. Ten čas je dostačujúci, keď ste uvoľnené a verte mi, všetko je také prirodzené, že úľava nastane ihneď. Ja som to tak vnímala. Ako liečenie, pretože celé stretnutie bolo príjemné, nenásilné a zároveň na odbornej úrovni.

Tá online možnosť je fakt skvelá a k tomu máte na výber aj diskusiu s kamerou a bez. Nikto vás nenúti, voľba je opäť len na vás. Ja som si zvolila s kamerou, prišlo mi to také osobnejšie. Mnohé z mojich kamarátok sú ale introvertky a nie je pre ne také prirodzené zdieľať svoje emócie s druhými ako pre mňa, a som si istá, že táto forma anonymity by im padla vhod. Ak sa teda ostýchate, môže to byť iba online telefonát.

Celé je to veľmi komfortné, také bezpečné prostredie. Konkrétne mne sa stalo, že mi pani psychologička volala, či je možné posunúť termín, pretože jej do toho niečo prišlo. Nie, nehnevala som sa, nikto nie je dokonalý. Ak termín nechcete posunúť, zostáva vám, iba sa vymení psychologička. Výborne premyslené.

Podľa mňa by ste si to, milé žienky, mali vyskúšať na vlastnej koži. Po rezervácii vám príde aj potvrdzujúci e-mail, takže uvidíte, či ste všetko spravili správne. Objednať sa môžete TU.

A viete čo? V ponuke je ozaj široká paleta na výber tém, ktoré môžete rozoberať. Ak ste tehotná a máte strach z pôrodu, z dojčenia, z toho, či to celé zvládnete, ale aj situácie po pôrode, ktoré boli mojou témou. Dokonca sme preberali aj izoláciu a návrat do práce. Chcem sa vôbec po troch rokoch vrátiť tam, kde som bola, keď som už iným človekom? Toto všetko sú s vami psychológovia ochotní preberať a ja nemôžem povedať na túto službu Všeobecky nič veľavravnejšie, ako je ĎAKUJEM.

Komentáre

Čo dokáže mama

Celoslovenský projekt, ktorý združuje slovenské mamičky a podporuje ich v sebarealizácii. Veríme, že každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. Na stránke www.codokazemama.sk nájdete tisícky online obchodíkov tvorivých mamičiek, ktoré u nás predávajú svoju handmade tvorbu, kreatívne služby, knihy či materiál na tvorenie. Pridajte sa k nám!

Všetky články (518)